о компании  |  контакты  |  публикации
English | Українською
Бізнес Рішення
Неотложные вопросы задавайте сразу..
(044) 502-51-59
Хмм... Алло
 

 

Чи може наявна заборгованість  за кредитом стати на перешкоді виїзду за кордони України?

 

    Чим далі тим більше громадян України цікавить питання чи дійсно при наявності заборгованості по кредиту, їх можуть не випустити за межі України.

У відповідності до чинного в Україні законодавства, кредитна заборгованість - одна з причин, яка може перешкодити громадянинові України за бажання виїхати за кордон.

Перша перешкода може виникнути в процесі оформлення закордонного паспорту. Відмова у видачі закордонного паспорту можлива на підставі норм Закону № 3857 - XII "Про порядок виїзду з України і в'їзду до України громадян України" від 21.01.1994, а точніше - його шостої статті, яка містить 9 підпунктів. У відповідності до зазначеного закону, стосовно позичальників можуть бути застосовані 2,3 і 5-й пункти цієї статті. Їх сенс зводиться до наступного: виїзд за кордон можуть заборонити у тому випадку, коли громадянин України ухиляється від виконання покладених на нього зобов'язань (аліментні, договірні та інші невиконi зобов'язання, зокрема - наявність боргу перед фізичною чи юридичною особою), за рішенням суду - у тому числі.
Норми цієї статті знайшли своє відображення також в Правилах оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документу дитини, їх тимчасового затримання і вилучення (затверджених Постановою Кабінеті Міністрів України № 231 від 31.03.1995 р.).

            Якщо паспорт вже є, то наступна перешкода – це перетин кордону (п. 8 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.95 N 57) громадянинові України, який має паспорт, може бути тимчасово відмовлено у виїзді за кордон у випадку, якщо на цього громадянина подано цивільний позов до суду - до закінчення провадження у справі, а також, якщо він ухиляється від виконання зобов'язань, покладених на нього судовим рішенням, - до виконання зобов'язань. Постанова суду про забезпечення позову шляхом заборони на виїзд передається в територіальне управління пограничної служби, яка фіксує це у своїй базі, боржників там не затримують, а лише повертають додому, пояснюючи, що їм тимчасово обмежений виїзд.

Так, в 2009 році, в зв’язку із зростанням кількості прострочених кредитів, ВАТ КБ "Надра" почав вживати заходи щодо належного захисту прав вкладників та інших кредиторів Банку шляхом забезпечення позовів про стягнення грошових сум з окремих боржників Банку, які є громадянами України, у вигляді тимчасового обмеження в праві їх виїзду за кордон. Про це говориться в листі НБУ №18-312/4255-18700 від 07.10.09р., який був надісланий всім керівникам банків України. В цьому листі НБУ рекомендує банкам використовувати у своїй діяльності досвід ВАТ КБ «Надра» та керуватися нормами Закону № 3857 – XII від 21.01.1994 року.

Крім того, в жовтні 2009 року, тодішнім президентом Віктором Ющенком, був підписаний Указ "Про заходи по забезпеченню відновлення стабільності в банківській системі", згідно з п. 2 якого громадянам України, що мають невиконані кредитні зобов'язання, може бути тимчасово відмовлено у виїзді за кордон.

По документу, однією з підстав для обмеження пересування є наявність неврегульованих договірних або інших невиконаних зобов'язань, зокрема, невиконані зобов'язання відносно виплати кредиту. Заборона діятиме, поки громадянин не розплатиться або не домовиться про реструктуризацію.

            Заборона починає діяти тільки якщо проти людини розпочате виконавче впровадження по конфіскації майна за рішенням суду або за виконавчим написом нотаріуса у випадку іпотечних договорів, або якщо проти боржника подали цивільний позов (стягнення кредиту, аліментів), у зв'язку з чим суд просить заборонити йому виїзд за кордон. Згідно із законом, стати невиїзним можна не лише через заборгованість по кредиту, але і за борги по комунальних послугах або через несплачені штрафи за порушення правил дорожнього руху. Така вірогідність існує тільки за умови, що виконавча служба подала дані неплатників в Державну прикордонну службу (для цього до неї має надійти рішення суду, що набуло чинності). На практиці, по комунальним платежам ЖЕКи подають до суду за наявності заборгованості в сумі п’яти і більше тисяч гривень. Що стосується штрафів за порушення ПДР - 10 і більше тисяч гривень.

Варто зазначити, що заборона на виїзд може накладатися лише за рішенням суду або постанови прокурора на підставі ст. 98-1 КПК. А судова ухвала, у свою чергу, виноситься на підставі поданої позовної заяви про стягнення заборгованості по кредиту. Наприклад, якщо банк або колекторне агентство подає позов на позичальника, суд має право заборонити йому виїжджати за кордон або до припинення справи, або до виконання боржником покладених на нього судом зобов'язань.

            У разі рішення справи не на користь боржника (тобто, якщо суд забороняє останньому на певний час покидати межі країни), його вносять в "список невиїзних". Винесена судом постанова передається в Державну прикордонну службу України, яка зобов'язана його виконати. Відповідно до статті 153 ЦПК України ухвала про забезпечення позову виконується негайно, в порядку, встановленому для виконання судових рішень.

            Коли ж позичальник розплачується за кредитом, та у зв’язку з закінченням виконавчого провадження на підставі п. 8 частини першої статті 37 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець виносить постанову про закінчення виконавчого провадження, копії якої направляються до Адміністрації Державної прикордонної служби України, і колишнього боржника викреслюють з "чорного списку".   

            Слід також зазначити, що конкретної суми або періоду прострочення платежу за яких боржник може потрапити в перелік «невиїзних» -  не існує.

Заборона на виїзд за кордон стосується тих країн, де при проходженні митного контролю потрібно надати закордонний паспорт. Тобто боржники мають можливість виїздити в Росію, або Білорусь.

            Якщо ні позову, ні виконавчого листа немає, то навіть за наявності заборгованості по кредиту -  виїхати з України можна цілком вільно.

 

 

Оксана Мельник                                                               ТОВ «АФ «Бізнес-Рішення»

 

Аудиторские услуги  |  Бухгалтерские услуги  |  аудит | аудит финансовой отчетности | подтверждение отчетности
©2021 Українська група «Бізнес Рішення.
Всі права захищені.